Czy afrykańskie mango może pomóc w walce z nadwagą?Czym jest afrykańskie mango?

Afrykańskie mango (Irvirgia gabonensis) to drzewo, które występuje w lasach deszczowych Afryki Zachodniej i dorasta do 40 metrów. Owoce tej rośliny przypominają mango, stąd jego popularna nazwa African Mango. Różni się od innych mango tym, że wytwarza jadalne, bogate w białko ziarno, które jest powszechnie używane w kuchni kameruńskiej. 

Tabletki zawierające ekstrakt z tego owocu są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie od dawna są hitem sprzedaży wśród suplementów pomagających zrzucić wagę. Suplement zyskał dużą popularność za sprawą doktora Mehmata Oza, który prowadzi talk show „The DR. OZ Show”. Wypróbował on specyfik na sobie i po pierwszym miesiącu jego stosowania  stracił nieco ponad 3 kg bez dokonywania jakichkolwiek zmian w swojej diecie i ćwiczeń fizycznych. Następnie zaczął polecać suplement swoim pacjentom oraz podzielił się swoimi doświadczeniami w mediach.Badania naukowe

Z dotychczas przeprowadzonych badan nad afrykańskim mango wynika, że ekstrakt z tych owoców rzeczywiście może pomóc w zmniejszeniu wagi. Badania prowadzone były między innymi przez naukowców z University of Yaounde.

W 2005 roku przeprowadzono badanie na 40 otyłych osobach w wieku 18-50 lat, które zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa licząca 28 osób  otrzymywała kapsułki zawierające 350 mg ekstraktu z mango trzy razy dziennie  przez okres jednego miesiąca. Druga grupa licząca 12 osób otrzymywało kapsułki z placebo. Pacjentom kontrolowano obwody talii i bioder oraz sprawdzano poziom tkanki tłuszczowej. Po 4 tygodniach badania porównano wagę osób w obu grupach i zaobserwowano , że w grupie pierwszej, która zażywała ekstrakt z mango,  nastąpił spadek masy ciała o średnio 5,3%, a w grupie placebo o 1,3%. U pacjentów z pierwszej grupy odnotowano także spadek całkowitego cholesterolu, „złego” cholesterolu LDL oraz trójglicerydów, wzrósł natomiast poziom  „dobrego” cholesterolu  HDL. W grupie placebo nie zaobserwowano żadnych zmian pod tym względem.

Inne badanie przeprowadzono w 2009 roku. Wzieły w nim udział 102 osoby z nadwagą lub otyłością w wieku od 19 do 50 lat. Pacjentów również podzielono na dwie grupy, jedna zażywała tabletki z ekstraktem z mango a druga placebo. Badanie trwało 10 tygodni. Wnioski z badania były zbliżone jak we wcześniejszym. W grupie zażywającej tabletki z wyciągiem z mango w porównaniu do grupy placebo nastąpiła redukcja wagi oraz zmniejszenie obwodu talii.

Z pełną treścią badań można zapoznać się tutaj http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1168905/  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1925436
Gdzie kupić afrykańskie mango?

Preparaty z afrykańskim mango stają się coraz bardziej popularne również w Polsce. Można je nabyć w niektórych sklepach zielarskich czy sklepach z suplementami. Oryginalny preparat znajdziemy w oficjalnym sklepie producenta.

Co sądzicie o African Mango? 

Czy stosowałyście? Czy okazał się pomocny w walce z nadwagą? Zachęcamy do dzielenie się swoimi opiniami w komentarzach na temat preparatu. 

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.